زمین­‌شناسی نفت یکی از شاخه­‌های علم زمین­‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می­‌باشد که هدف آن ارائه خدمات اکتشافی به بخش بالادستی صنعت نفت می­‌باشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این گرایش را دارند لازم است که پیش زمینه خوبی در زمینه علوم کامپیوتر، ریاضیات، تجزیه و تحلیل داده­‌های اکتشافی و زبان انگلیسی داشته باشند.گرایش نفت به نوبه خود به سه زیرشاخه تخصصی‌­تر تقسیم بندی می­‌شود که عبارتند از پتروفیزیک، ژئوشیمی آلی و ژئوفیزیک مخزن. دانشجویان با گذراندن پایان نامه خود در هر یک از سه زمینه می­‌توانند به عنوان متخصص در آن زمینه شناخته شوند.

گرایش پتروفیزیک به ارزیابی و تفسیر خواص فیزیکی سنگ‌های مخزن شامل تخلخل، تراوایی، حجم شیل، فشار مویینگی، شعاع گلوگاه‌های تخلخل، درصد اشباع شدگی سیالات مخزن، مرزهای تماسی، زون‌های تولیدی خالص و ناخالص، مدلسازی استاتیک مخزن، تعیین حدود برش با استفاده از ارزیابی و تفسیر لاگ‌های چاه­پیمایی معمولی، نمودارهای چاه­پیمایی ویژه، نمودارهای تصویری چاه، داده­‌های مغزه معمولی و ویژه، تست­ چاه و از این قبیل پرداخته می­‌شود.

گرایش ژئوشیمی آلی به توصیف ژئوشیمیایی و منشا لایه‌­های تولیدی نفت با استفاده از ارزیابی و تحلیل داده­‌های ایزوتوپی منشا یا مخزن، داده­‌های حاصل از پیرولیز راک-اول مانند شاخص هیدروژن، شاخص اکسیژن، شاخص تولید و زایش نفت، محتوای کل کربن آلی، داده­‌های گازکروماتوگرافی، اسپکترومتر جرمی-گاز گروماتوگرافی، داده­‌های حاصل از تقطیر سوکسله (Soxhelet) پرداخته می­‌شود.

گرایش ژئوفیزیک مخزن با استفاده از تعبیر و تفسیر داده‌­های دوبعدی، سه بعدی و چهاربعدی لرزه­ای، داده­‌های زمین مغناطیسی، گرانی سنجی و الکتریکی به توصیف خواص مخزنی مخازن هیدروکربنی پرداخته می­‌شود.

بازار کار رشته‌ی زمین‌‌شناسی نفت:

دانشجویانی که در این رشته تربیت می­‌شوند قادرند در ادرات زمین­‌شناسی، پتروفیزیک و ژئوفیزیک شرکت­‌‌های نفتی مختلف مشغول به کار شوند. شرکت­‌های مختلف نفتی بزرگ کشور عبارتند از: شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت ملی نفت مناطق نفت­‌خیز جنوب، شرکت نفت و گاز پارس، شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت نفت خزر و ده‌­ها شرکت نیمه دولتی و خصوصی دیگر.